W okresie jesienno-zimowym, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, nasz organizm nie jest w stanie walczyć z atakującymi go infekcjami. Dochodzi wówczas do rozwoju chorób bakteryjnych i wirusowych, które leczone są poprzez stosowanie antybiotyków.
Jednak stosowanie antybiotyków ma wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim niszczą one nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również naszą naturalna mikroflorę bakteryjną, co z kolei prowadzi do zniszczenia pałeczek kwasu mlekowego. Konsekwencją tego jest rozwój grzybicy. Wiele osób bagatelizuje jednak objawy grzybicy i nie zdaje sobie sprawy, iż wytwarzają one neurotoksyny osłabiające nasz układ nerwowy oraz immunologiczny. Grzyby rozwijają się w układzie pokarmowym, a ich siedliskiem jest żołądek, jelita oraz gardło, na którym pojawiają się w postaci pleśniawek. Jest to jednoznaczny sygnał, iż należy interweniować.
Do głównych objawów grzybicy zaliczamy zaburzenia pokarmowe w postaci biegunek, wzdęć i zaparć, nadmierna ochota na spożywani słodyczy, przemęczenie, uczucie senności, brak energii, pogorszenie samopoczucia, problemy ze snem oraz osłabienie zdolności zwalczania infekcji.
Jak leczyć grzybicę?
Leczenie grzybicy wymaga wielu wyrzeczeń, gdyż opiera się przede wszystkim na ściśle określonej diecie, z której należy wykluczyć cukry, białą mąkę, owoce i soki, alkohol, kawę. Zalecane są produkty mąki żytniej, orkiszowej, jednak na bazie naturalnego zakwasu a nie drożdży.
Warzywa należy jeść głównie w postaci surowej, natomiast warto włączyć do diety kiszoną kapustę i ogórki, a także koniecznie probiotyki. Tego typu dieta powinna trwać 2 tygodnie, a na jej zakończenie należy przeprowadzić oczyszczanie organizmu. W późniejszym okresie należy nadal stosować się do powyższej diety, jednak można do niej włączyć również owoce, a nawet pozwolić sobie na kawałek czekolady.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które z powodzeniem można spożywać w czasie walki z grzybicą. Sięgajmy po makarony z mąki orkiszowej, ryż brązowy, chleb razowy na zakwasie, kefiry (jednak bez dodatku cukru). Sukcesem kuracji przeciwgrzybicznej jest ścisłe przestrzeganie powyższych zaleceń, gdyż tylko wówczas nasz organizm będzie w stanie zwalczyć intruza. Szczególnie dotyczy to spożywania słodyczy, gdyż grzyby żywią się cukrami, dlatego w trakcie choroby mamy tak ogromną ochotę na sięganie po słodkie smakołyki.
Jeśli już poczujemy, że udało nam się pokonać grzybicę, warto wzmocnić organizm stosując suplementy diety bogate w witaminę C, witaminy grypy B. Na koniec praktyczna rada: jeśli to tylko możliwe, unikajmy zażywania antybiotyków, chyba, ze jest to absolutną koniecznością.